Magnetická rezonancia má vážny problém: Chuck Norris podáva žalobu na 11 firiem

//Magnetická rezonancia má vážny problém: Chuck Norris podáva žalobu na 11 firiem

Magnetická rezonancia má vážny problém: Chuck Norris podáva žalobu na 11 firiem

Magnetická rezonancia (alebo v skratke MRI) je diagnostická zobrazovacia metóda, ktorú lekári používajú na vyhotovovanie detailných snímok vnútorných orgánov a tkanív človeka.

Vynašiel ju Raymond Damadian a v roku 1977 uskutočnil prvú snímku celého ľudského tela. Odvtedy sa magnetická rezonancia považuje za jeden z najväčších technologických výdobytkov 20. storočia.

Ako funguje magnetická rezonancia

Magnetická rezonancia používa veľké elektromagnety, rádiové vlny a počítač na zhotovovanie prierezových snímkov interných orgánov.

Jej snímač pripomína krátke potrubie doplnené stolom, ktorý umožňuje človeku vojsť do tunelu, aby následne počítač získal požadované dáta. Na rozdiel od CT-čka však nepoužíva röntgenové žiarenie, ktoré poškodzuje naše DNA. Namiesto neho využíva magnetické polia.

Snímky z magnetickej rezonancie poskytujú lekárom lepšiu informáciu o abnormalitách, nádoroch, cystách či stave vášho srdca, pečene, maternice, obličiek, respektíve iných orgánoch.

V niektorých prípadoch, keď lekár vyžaduje snímky s vysokým rozlíšením, použije kontrastnú látku. No a v každom treťom prípade sa ako kontrastná látka používa gadolínium.

Tu však začína problém…

Čo je gadolínium?

Ide o chemickú kontrastnú látku používanú na zvýšenie detailov snímkov, ktoré produkuje magnetická rezonancia. Je však pomerne toxické, preto sa zvyčajne ešte viaž na chelátové zlúčeniny, ktoré majú znížiť jeho toxicitu

pre telo.

V podstate je gadolinium ťažký kov podobný olovu alebo ortuti, ktorý sa v periodickej tabuľke prvkov nachádza pod protónovým číslom 64.

Americká agentúra pre lieky a potraviny (FDA) vydala ohľadne neho bezpečnostné odporúčania, pretože jeho opakované použitie vedie k depozitom na mozgu a v iných tkanivách.

Ako sme už uviedli, tento prvok sa viaže na iné zlúčeniny. Z tých potom farmaceutické firmy produkujú kontrastné látky pod rôznymi názvami pre použitie počas vyšetrení magnetickou rezonanciou.

Tu je zopár príkladov obchodných značiek, pod ktorými sa predáva:

  • Ablavar
  • Dotarem
  • Eovist
  • Gadavist
  • Magnevist
  • Multihance
  • Omniscan
  • OptiMARK
  • ProHance

Fyziologické problémy spojené s otravou ťažkými kovmi

Ťažké kovy sú prirodzene sa vyskytujúce prvky s vysokým protónovým číslom. Majú zvyčajne až 5 krát vyššiu hustotu ako voda.

Do životného prostredia sa dostávajú nielen v súvislosti s priemyselnou výrobou či intenzívnym poľnohospodárstvom, ale napríklad aj zo zdravotníctva.

Medzi hlavné riziká ťažkých kovov patrí poškodenie obličiek, neurologické ťažkosti, kardiovaskulárne ochorenia a poškodenia kostrového a endokrinného systému.

Ľudské telo potrebuje malé množstvo ľahkých kovov ako sú zinok, železo, meď, mangán. Ťažké kovy typu  olovo, ortuť, kadmium, arzen či gadolínium však môžu už aj v malom množstve telu vážne ublížiť.

Príznaky otravy ťažkými kovmi sa zvyčajne líšia v závislosti od toho, ktorý orgán je najviac zasiahnutý. Vedci zistili, že ťažké kovy taktiež zvyšujú formovanie voľných radikálov a oxidačný stres1.

U otravy gadolíniom ide zvyčajne o nevoľnosti, zvracanie, disfunkciu centrálneho nervového systému, bolesti hlavy a tráviace nevoľnosti.

Čo sa stalo žene Chucka Norrisa

Po tom, čo manžela Chucka Norrisa podstúpila vyšetrenia magnetickou rezonanciou s kontrastnou látkou obsahujúcou gadolínium, prejavili sa u nej ťažké fyzické prejavy, ktoré začali silnými pálivými pocitmi pod kožou.

Opísala ich, ako keby jej kožu požierala kyselina. Tieto pocity sa onedlho rozšírili na celé telo, čo si vyžiadalo 6 dňový pobyt na pohotovosti a na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Lekári najprv nevedeli o čo sa jedná a robili jej testy na sklerózu multiplex, rakovinu či Parkinsonovú chorobu. Napokon to bola samotná žena, ktorá poukázala na možný súvis medzi pálivými pocitmi a vyšetreniami magnetickou rezonanciu. To sa nakoniec aj potvrdilo.

Po 5 mesiacoch liečby v Číne a neskôr na klinike v Nevade, bola Gena O’Kelley schopná návratu domov k svojim siedmym deťom, kde pokračovala v ambulantnej liečbe.

Ako uvádza Chuck Norris, na jej liečbu museli minúť vyše 2 milióny dolárov a to navyše z vlastného vrecka, mimo zdravotného poistenia.

Dnes sa preto rozhodli zažalovať 11 farmaceutických firiem za to, že neinformovali ich aj verejnosť o možných rizikách spojených s kontrastnými látkami používanými pri magnetickej rezonancii.

Ako uvádza jeho právny zástupca, v súčasnosti zastupuje aj ďalších klientov, ktorých postihol rovnaký osud. Všetci títo ľudia boli chybne liečení na ochorenia ako lymská borelióza, skleróza multiplex či iné ochorenia, až dokým sa u nich napokon nepotvrdila otrava gadolíniom.

Cieľom Chucka Norrisa je upriamiť pozornosť verejnosti na nebezpečenstvá, ktoré predstavuje magnetická rezonancia v kombinácii s uvedenou kontrastnou látkou.

Ako sa chrániť pred otravou ťažkými kovmi

Je dôležité, aby ste pred vyšetrením magnetickou rezonanciou sa dôkladne oboznámili s tým, ako bude prebiehať a či váš lekár plánuje použiť aj kontrastnú látku.

Budete to totiž vy a nie on, kto bude znášať prípadné následky otravou gadolíniom.

Ak vám lekár povie, že kontrastná látka je absolútne potrebná, potom existuje niekoľko spôsobov, ako zredukujete šance na jeho usadzovanie sa v tele a zlepšíte schopnosť tela na detoxikaciu.

Mnohé z nasledujúcich krokov vám pomôžu vyplaviť z tela nielen gadolínium, ale aj ostatné ťažké kovy.

A pamätajte si ešte jednu vec.

V prípade, že ste po prvom vyšetrení magnetickou rezonanciou začali pociťovať príznaky otravy, tak druhé vyšetrenie ich ešte viac zosilní a len s malou pravdepodobnosťou zlepší diagnostiku.

No a tuto už nasledujú spôsoby na zlepšenie detoxikačných schopností vášho tela:

1. Optimalizácia mikrobiómu.

Keď vaše črevá fungujú správne, nie je v nich zápal a neprepúšťajú do krvného obehu nečistoty, potom toxíny je možné detoxikovať vaším tráviacim traktom a znížiť tak záťaž pre obličky.

Vyhýbajte sa preto potravinám ako pšenica, rafinované cukry a kukurica, ktoré zápaly čriev často spôsobujú.

Taktiež zredukujte príjem sacharidov na 50 gramov a menej za deň a jedzte viac fermentovaných potravín, aby ste mali v črevách prospešnú mikroflóru.

Odporúča sa konzumovať vývary z kostí, ktoré majú na črevá blahodárne účinky.

2. Zaraďte do jedálnička niektoré výživové doplnky

Vhodné sú omega-3 mastné kyseliny, zinok a selén, ktoré podporujú telo pri detoxikácii.

Pite dostatok tekutín, hlavne čistej vody, aby ste mali svetlý moč a jedzte veľa vlákniny, ktorá predstavuje potravu pre črevné baktérie. Zelenina ako brokolica, kel, cesnak či cibuľa pomáhajú pečeni zbavovať sa toxínov.

3. Sauna

Potením v saune dopomôžete ťažkým kovom, ale aj látkam ako sú BPA, dostať sa von z tela.

Nezabudnite však vyčistiť po sebe miesto, kde ste v saune sedeli. To preto, lebo pri budúcej návšteve sauny by sa toxíny, ktoré z vás vyšli predtým, mohli znova reabsorbovať, keď sa vám alebo niekomu inému v saune z tepla otvoria póry na pokožke.

4. Zelené riasy a bylinky

Koriander a chlorella majú dlhú históriu užívania na detoxikačné účely. Koriander vyvádza toxíny z tkanív rýchlejšie než sú schopnosti tela sa ich zbaviť.

Chrorella zasa na seba viaže toxíny v čreve a zlepšuje ich následnú elimináciu, čím sa znižuje šanca ich opätovnej reabsorpcie v čase, keď sa dajú ťažké kovy v tele do pohybu.

2018-02-08T14:48:41+00:00február 8th, 2018|Categories: BLOG / články|Tags: |0 Comments